Anksiyeteli Depresyon Belirtileri ve Tedavisi
13 Temmuz 2024

Anksiyeteli Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyeteli Depresyon

Anksiyeteli depresyon, toplumumuzda sık karşılaşılan depresyon çeşitlerinden biridir. Anksiyete ve depresyon, birbirini olumsuz etkileyen iki ciddi ruh sağlığı problemidir. Öncelikle anksiyete, yani kaygı bozukluğunun giderilmesi gerekmektedir. Bu süreçte kişinin motivasyonunu artırmak, korku ve telaş gibi duygularını azaltmak önemlidir. Vücut stres altında olduğu için, kişinin kaygılarının giderilmesi bu problemin çözümüne katkı sağlar. Motivasyonun yüksek tutulması ile anksiyeteli depresyon tedavisi gerçekleştirilebilir. Kişinin hayatından zevk almaması, isteksizlik ve hiçbir şey yapmama hissi gibi belirtiler bulunur. Hem düşünsel hem de fiziksel işlevlerin yerine getirilmesi için oluşan problemlerin ortadan kaldırılması gereklidir. Ruhsal çöküntü olarak belirtilen anksiyete ve depresyon geçici bir durum olarak gözlemlenebilir. Tedavisi ile günlük hayatın normal işleyişi sağlanabilir.

Anksiyeteli Depresyon Belirtileri Nelerdir?

  • Bu süreçte kişide birçok problem meydana gelir. Özellikle asabiyet, her şeyin kötü olacağını düşünme, gerginlik, endişe, duygusal tedirginlik, herhangi bir şey olacakmış gibi hissetme gibi belirtilerle ortaya çıkar.
  • Bu süreçte anksiyeteli depresyonda mide bulantısı, ani kalp çarpıntısı, baş dönmesi, terleme, sık idrara çıkma, ten seğirmesi, kas gerilmesi, ishal, uyuma problemi ve yorgunluk gibi birçok belirtinin birlikte gözlemlenmesi mümkündür.
  • Ayrıca, uykusuzluk sebebiyle yaptığı hiçbir şeyden zevk almayan bir kişilik haline gelirken; ruhsal çöküntü meydana gelir. Bu sebepten dolayı, kişi vurdumduymaz tavırlar sergileyebilir.

Anksiyeteli Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Belirtilen şikâyetleri bulunan kişinin vakit kaybetmeden doktor kontrolü yaptırması gereklidir. Öncelikle, hastada beynin belirli bölümlerinin yeterince kullanılmaması sebebiyle gerginliğin oluştuğu belirtilir. Kaygıların giderilmesi için olumsuz düşüncelerin ortadan kaldırılması gerekir. Ayrıca, kişiye uygulanacak terapiler ile kişinin kaygılarını not alması ve bunları sırasıyla çözmesi tedavi sürecinde oldukça önemlidir. Anksiyeteli depresyon bulunan kişinin düzenli egzersiz yapması, bu süreçte sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan uzak durması halinde tedavi daha kolay gerçekleşir. Kişideki anksiyeteli depresyonun derecesine bağlı olarak kişiye terapinin yanında ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Uygulanan antidepresan ilaçlar ile kişinin sorunlarının giderilmesi sağlanır. Bu süreçte kişinin tedaviye istekli olması, tedavinin daha sağlıklı sonuçlar vermesine yardımcı olur. İlerlemiş anksiyeteli depresyon tedavisinde ilaç yetersiz kaldığında elektrokonvülsif terapi uygulanabilir.

Ekstra Bilgiler

Anksiyeteli depresyonun tedavisinde, sosyal destek de önemli bir rol oynar. Aile üyeleri ve arkadaşlar, kişinin tedavi sürecinde destekleyici olmalıdır. Ayrıca, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, düzenli uyku ve dengeli beslenme gibi faktörler de tedavi sürecine olumlu katkıda bulunur. Kişinin kendine zaman ayırması, hobiler edinmesi ve stres yönetimi tekniklerini öğrenmesi de anksiyeteli depresyonun yönetiminde etkilidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Depresyondan Kurtulma Yolları

Depresyondan Kurtulma Yolları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bipolar Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Bipolar Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Depresyon Kalıcı Mıdır?

Depresyon Kalıcı Mıdır?

Majör Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Majör Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Depresyon Belirtileri Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Depresyon Belirtileri Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ağır Depresyon Nedir?

Ağır Depresyon Nedir?

Güncel

Depresyon Çeşitleri Nelerdir?

Depresyon Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Şiddetli Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Depresyon Belirtileri ve Tedavisi